Tahle smečka dokonale klame tělem. Nemyslím si, že by někdo z vás po zjištění názvu kapely a alba vsadil na Chorvatsko. No, s black metalem by už asi mnozí uspěli, ale ten zase v případě FROSTBLAZE není tím jediným žánrem, se kterým se v jejich případě můžete setkat. Tahle trojice z Dubravy albem „Doom of Winter“ debutuje. Svůj styl označují jako epický viking metal. Vikingové mně s Chorvatskem dohromady také moc nejdou, takže jsem k albu přistupoval s lehkým neblahým tušením. Naštěstí se ukázalo, že moje obavy byly naprosto zbytečné.
Úvod patří instrumentálce „Winter Breeze“, při které jsem měl chvílemi nutkání zkontrolovat, jestli jsem omylem nepustil něco od HAGGARD. Následuje titulní „Doom of Winter“. Dvojice chrapláků, čisté vokály (ve výškách se mi nezdají zrovna nejčistší), klávesy, poměrně jednoduché kytary se prostřídají s akustickými. Tempo spíše střední. Někomu nemusí sednout přebasovaný zvuk, který plně odpovídá tomu, že podle mě jde spíš o debutové demo – album. Mně ale zvuk nahrávky nevadí. Řekl bych, že jí naopak dodává na autenticitě. „Whispers of the Fallen Kings“ překvapí svým až hard rockovým úvodem. Opět musím zmínit HAGGARD, jehož vlivy se táhnou albem jako ona příslovečná červená nit. Samozřejmě tam kde HAGGARD sáhnou po opravdových nástrojích, vypomáhají si FROSTBLAZE klapkami. A některé zvuky zní hodně archaicky. Vybavuje se mi něco o samohrajkách z benzínky – smích. Nejsme tady ovšem proto, abychom hodnotili finanční možnosti hráčů. Důležitá je hudba. A nápadů mají FROSTBLAZE rozhodně dost. Celkem se povedlo i naprogramování bicích, i když….. Přes devět minut trvající (a přesto není na albu nejdelší) skladba „Peaceful End“ je shrnutím dosavadního projevu, jen se přidá víc čistých vokálů a dokonce i ženský zpěv. Krátká a svižná „Wolves´ Dance“ je příjemným oživením, uvadající atmosféry alba. Bohužel zde bicí zní hodně synteticky.“Cold Night“ trvá přes deset minut. A jako by chtěli FROSTBLAZE obrátit pozornost k názvu své prvotiny, tak její začátek zní pěkně doom-ově. Opět převládá střední tempo, drsnější pasáže s agresivními vokály se střídají s vyklidněnými úseky. Co moc nechápu, jsou jakoby zrychlovací pasáže a přechody, které nikam nevedou – úsměv. Naštěstí k nějaké té změně tempa směrem k větší mu bpm naštěstí také dojde. Album uzavírá instrumentální „White Darkness“, které tvoří jakousi mírně schizofrenickou tečku. Cover art s fotkou červánků bych mezi ty nejzdařilejší nezařadil a alespoň na mě teda žádným dojmem nepůsobí. O zvuku již byla řeč. Připravte se na těžký underground – úsměv.

Debutové album FROSTBLAZE je i přes jeho nedostatky pořád výtvorem, který mohu doporučit k poslechu. A pokud máte rádi tvrdší metalové odnože s epickými prvky, pak je „Doom of Winter“ jako stvořené pro vás.
Seznam skladeb:
Winter Breeze 02:17 – instrumental
Doom of Winter – 07:30
Whispers of the Fallen Kings – 04:03
Peaceful End – 09:15
Wolves‘ Dance – 03:48
Cold Night – 10:29
White Darkness – 01:51 instrumental
Sestava:
Martin Senjanec – Bass, Harsh Vocals, Growl Vocals
Damjan Rene Pokos – Growl Vocals
Robert Skočić -Guitars (lead & rhythm), Vocals (clean), Synths, Drum & Synth Programming
FROSTBLAZE – Doom of Winter / 2014
epic – viking metal / Chorvatsko