Dostali jsme dávku (podotýkám, že naštěstí ne ze samopalu – smích) alb od kanadského vydavatelství s příznačným názvem Maple Metal Records. Jen tak namátkou jsem jako po prvních sáhnul právě po ENDEMISE. Jedná se o death metalovou kapelu, jak jinak než z Kanady, které vydala debutové album „Unearth the Throne“ v roce 2009. Zatím poslední a zároveň druhé v pořadí je pak právě „Far from the Light“. Kromě těchto dvou dlouhohrajících počinů mají na svém kontě i tři ep. Zanechme však statistik a pojďme se konečně podívat co že to ti ENDEMISE vlastně hrají…
Úvodní intro „Hauting“ zní pěkně temně a symfonické aranže mu jen dodávají na atmosféře. Jako by ENDEMISE chtěli hned od prvních tónů dostát do posledního písmene názvu alba. V následující skladbě rozjíždí ENDEMISE celkem nekompromisní death metal s prvky symfonického (atmosférického) black metalu. Ano, ony symfo aranže z intra jsou pevnou součástí všech písní na „Far from the Light“. Trochu tím připomínají výborné slováky EMPYRION. V titulní skladbě ENDEMISE předvedou, že jim není cizí ani zpomalení. „Edge of Earth“ vám asi jako první uvízne v hlavě. Zároveň nám ukazuje další z mnoha tváří kapely. Zatím nejvýrazněji zní jako by se nejednalo o deathery z Ottawy a Ontaria, ale z Goethenburghu. Nastolený trend pokračuje i v následující „Lament Eternal“. Vlastně už bylo jen otázkou času, kdy dojde i na akustické kytary. A opravdu ta chvíle přišla se skladbou „Entranced by Twisting Skies“. Dále je zbytečné tvorbu ENDEMISE pitvat. V následujících příkladech jsme si ukázali všechny tváře kapely. Zbývá dodat, že co se vokálu týká, tak slyšet můžeme hlubší growl v kombinaci s (dominantnějším) blackovým zpěvem. Zvuk je v pořádku, zejména ony aranže se povedly. Dokonale se navíc do hudby ENDEMISE hodí. Až je s podivem, že se zřejmě jedná jen o studiovou záležitost a na živo se pojede nejspíš z playbacku, protože v sestavě by jste nějakého klávesáka hledali marně. Cover art mi připadá poměrně nevýrazný, ale opět plně v duchu titulu alba.
ENDEMISE sice nepřináší nic nového, ale poslouchat se rozhodně dají. Pokud máte v oblibě temná metalová díla s výraznou symfonickou složkou, mohlo by vás „Far from the Light“ rozhodně zaujmout.
Seznam skladeb:
Haunting – 01:14
Lycaon – 04:05
Far from the Light – 04:31
Edge of Earth – 05:48
Lament Eternal – 06:07
Entranced by Twisting Skies – 04:33
Echoes – 05:49
Encroaching Dusk – 02:25
Of Death and Forgotten Lore – 04:11
Amidst the Ancient Suns – 05:15
Sestava:
David Sauve – Drums
Dale Sauve – Guitars, Vocals
Alex Aksentyev – Bass
Franky Falsetto – Vocals (lead)
Phill Cambell – Guitars