Ač se THYRIEN zformovali již v roce 2005, aktuální album „Hymns….“ je teprve jejich debutem. Pravda, vydali ještě ep „The Frozen North“ – 2007, ale jinak nic. Každopádně nemusí ničeho litovat. Čekání se v tomhle případ rozhodně vyplatilo. Až se nechce věřit, že jde skutečně o první album, těchto nadějných Finů.
THYRIEN hrají melodický death metal, avšak v jejich tvorbě má svoje pevné místo i folk metal. Prostě taková ta, dnes již klasická, míchanice stylů, která však náramně drží pohromadě a výtečně se poslouchá. První dvě jména, která mě okamžitě napadala, když jsem si THYRIEN pustil, byli (staří) AMORPHIS a OMNIUM GATHERUM. Skladby THYRIEN mají jasný hitový potenciál. Jedna melodická vyhrávka stíhá druhou, melodie se střídají jako na běžícím pásu a do toho náramně chroptí dvojice zpěváků. Zejména hlubší growling nemá chybu – úsměv. Zřejmě nikoho už dnes nepřekvapí, že i v death metalové kapele najde klávesáka. V tomhle případě, se myslím podařilo ještě udržet tu hranici, která THYRIEN ještě jasně vymezuje jako (no, dejme tomu) death metalovou kapelu. Což se podle mě např. u posledních OG ukočírovat nepovedlo. Čímž ale nechci tvrdit, že by to bylo něco špatného. Přes všechny ty líbivé melodie (a že jich jsou tuny) máte u THYRIEN jistotu (a hlavně i pocit), že pořád ještě posloucháte metalovou kapelu. Nerad bych vyzdvihoval nějakou skladbu, všechny stojí za to a já vůbec nepochybuji, že v živém provedení to bude ještě o třídu výš. Výtečný je zvuk. To je prostě severská klasika – úsměv. A povedl se i pro death metalovou kapelu ne zrovna typický cover art.
Výborný debut. Zaručený tip pro všechny příznivce melodického (death) metalu. Kromě fanoušků již zmíněných AMORPHIS a OMNIUM GATHERUM bezpochyby zaujme i ty, kteří si oblíbili tvorbu třeba takových IN FLAMES, NIGHTWISH nebo THYRFING. Jednoznačně doporučuji.
Seznam skladeb:
Far Beyond Midgard – 01:47
Vengeance Through My Soul – 03:17
Deathwish – 04:03
My Victory, My Defeat – 04:42
The Frozen North – 05:29
The Eternal Journey – 05:48
Forest Is My Throne – 05:48
Nature’s Rage – 03:59
When the Horizon Burns – 05:12
Tinasormus (Janne Hurme cover) – 03:41
Sestava:
Jere Sjögren – Bass, Vocals
Sakari Martikainen – Drums
Valtteri Martikainen – Guitars
Oskari Koivisto – Vocals, Guitars
Oskar Ketola – Keyboards
THYRIEN – Hymns of the Mortal – Songs from the North / 2014
melodic death metal / Finsko