U agilních taliánů Code666 Records vychází druhé (a stejně tak i debut „Spawn“ – 2011)album norských smrtonošů HORIZON BLAZE (HA). Zasvěceným jedincům je již asi zřejmé, že kapela, která se upíše tomuhle labelu, nějaký tuctový death metal produkovat nebude. A budou mít pravdu. I když zase nějaká těžká avantgarda to rozhodně není.
Po hysterickém intru „Nekrosis“ následuje „Leviathan“, což je skladba, která je svou atmosférou nervní stejně jako již zmiňované intro. Sypačky, střední tempa, ječák i hluboký growling (během alba však zazní i čistý, melodický zpěv), to vše se během ani ne tří minut protočí hned několikrát. HA navíc do své tvorby roubují celkem dost „pokřivené“ melodie, takže výsledný dojem z alba je dost temný. A nebojí se ani akustických nástrojů. Vše podtrhují různé samplované zvuky a výkřiky. A náhle se do toho šílenství zjeví tak nádherná melodie jako v závěru „Fordømt“. Prostě dokonale zhudebněná schizofrenie-úsměv. Ve skladbě „Dømt til Frihet“ dokonce dojde i na jazz. HA si hrají s duševním rozpoložením posluchače jako kočka s myší. Člověk by si skoro až řekl, že složit něco takového vyžadovalo asi celkem kvalitní přísun něčeho na vykouření – úsměv. Podíváme-li se blíže na sestavu HA, zjistíme, že se jedná o zkušené matadory metalové scény a názvy kapel jako BLOOD RED THRONE, SARKOM, ABSU či MELECHESH, ve kterých zanechali svoji stopu, rozhodně patří mezi ty zavedenější. Atmosféře alba je podřízen i jeho zvuk. Pro přirovnání bych zřejmě použil jejich krajany VIRUS. Také celkem psycho – úsměv. Moc se mi líbí cover art.
HA je celkem silné sousto. Ale pokud mu dáte šanci a vytrváte, odmění se vám o to větším zážitkem z jeho poslechu. U mě dobrý.
Seznam skladeb:
Nekrosis – 00:44
Leviatan – 02:54
Fordømt – 04:20
Håpløs – 03:31
Dømt til Frihet – 03:20
Skjærsild – 05:21
Der Untergang – 03:21
Svarte Flammers Aske – 05:53
Avskjed – 02:55
Sestava:
Ole Bent Madsen – Bass
Kevin Kvåle – Drums
Shandy MacKay – Guitars
Stian Ruethemann – Vocals, Guitars
Andrè Kvebek – Vocals (2013-present)
HORIZON ABLAZE – Dødsverk /2014
death metal / Norsko