Jako velice vydařenou akci mohu ohodnotit akci Nóbl Mejdlo XXX pořádanou grindovou formací Twisted Truth z Březové nad Svitavou, která se uskutečnila 14.9.2013 v klubu Tyjátr ve Svitavách. V prostorách bývalého divadla s kapacitou cca 50 – 80 lidí odehrálo svůj set pět ze šesti avízovaných kapel pohybujících se na grindové a death metalové scéně.
Akce Nóbl Mejdlo, jejíž začátek byl avízovaný na 19:00 hod. začala s jeden a půl hodinovým zpožděním, což takměř vyrovnala neúčast thrash punkové formace BOB z Teplic. V mezičase se tak fandové výše uvedených hudebních žánrů mohli naladit na úvodní vystoupení u klubového baru, kde i přes nárazový výskyt většího počtu žíznivých jedinců obsluha stíhala na výtečnou a nejčastěji vyhledávaný mok, kterým je v Tyjátru „Kozel“, se dal pořídit za příznivých 23 Kč. Okolo čtvrt na devět se tak správným způsobem naladění fandové dočkali přípravy na zahájení úvodního vystoupení, o které se postarala (pro mě neznámá) grindová parta „Bolest bude větší“ (BBV)z Uherského Hradiště.

Po nezbytném nastavení hlasitosti odposlechů začalo o půl deváté grindové šílenství. Nejen skalní příznivci tohoto žánru se tak mohli zaposlouchat do skladeb „Přání“, „Nazem“ či naposledy odehrané skladby „Nasraná“. „BBV“ hrající grind, ve kterém je místy slyšitelný lehký nádech punku, ze kterého prakticky grind jako takový vychází, odehráli svůj dvaceti minutový set v klasickém rozestavení: kytara, basa, bicí. Vokálově tato parta využívá growling i screaming, který doplňuje v grindu poměrně často využívaným prasečím kvílením. „BBV“ velice slušně zahájili začátek celé akce v Tyjátru.
Na řadu přišla přestávka, což pro následující kapelu znamenalo připravit se na své vystoupení. Nezbytné provětrání se před klubem, při kterém při pohledu na přítomné návštěvníky akce, nešlo než nabýt dojmu jak poh

odový lidé tu žijí. To, že (nejen) metal lidi sbližuje je známo a je to dobře. S výbornou náladou vrátivší se zpět do klubu, který mimochodem disponuje celkově výtečným zázemím pro podobné akce, zakoupením zlatavého moku a zaujmutím toho správného místa jsme mohli přivítat pražské grindové trio „Bowel Fuck“ (BF).
Tato parta vydala v minulém roce své debutové album „ManBearPig“ (recenze), se kterým přijela i do Svitav. BF předvedli svůj nekompromisní grind, který má výborný tah, a dokázali, že jsou ostřílenými mazáky, kteří nenechávají nic náhodě. Zazněla i novinková věc „Trigger“, která se objeví na chystané split – vinylu s jihočeskou grindovou smečkou БУТ. BF nemění nic na klasickém rozestavení a ve své grindové masáži využívají jak screming tak i výborný (krabička/ne krabička)ultra hluboký growl, o který se stará basák „Little John“. Dvaceti minutová smršť v podání BF byla vynikajícím zážitkem. Někdy v květnu tato parta vypustila do světa zprávu, že chtějí přibrat do svých řad vokalistu/vokalistku. Pokud tedy máte zájem …

Po další nutné přestávce přišli se svým vystoupením death metalisté „Death Mosh Core“ (DMC) z Veselí nad Moravou. Této partě vyšlo v loňském roce po více jak dvaceti letech na hudební scéně debutové album nesoucí název „Murderous Power“ (recenze). Nejen skladby jako „Day for My Suicide“ nebo „Subversive of Dreams“ či titulní „Murderous Power“, které se rozléhaly po svitavském klubu, ovlažili všechny příznivce death metalu. Hudba DMC je oldschool death metal směřující až někam k hranici brutal death metalu. Pánové v čele s vokalistou „Quatchudem“, do nás nasypali ze svého alba zabývajícím se válečnou tématikou pěkných pár kulek. Po dalším vynikajícím výkonu, kdy „DMC“ dokonale „vybombardovali“ celý Tyjátr, přišla trochu delší přestávka.
V této přestávce se před samotným nazvučením odposlechů odstranila celá sestava bicích, jelikož následující kapela využívá ve své produkci bicí elektronické. Po umístění nové sestavy na své místo a následném nazvučení, odešla kapela do zákulisí převléci se do kostýmů, které při svém vystoupení používá. Poté se již na pódiu objevila připravená dance music grindová formace z Heřmanového Měštce „Sagvan Töfi“ (ST). Kapela sebou přivezla nového baskytaristu, pro kterého bylo vystoupení v Tyjátru premiéra.

Pro mě neznámí „ST“ do Tyjátru přivezli představit své nové demo „Sékeš Pésteš“. Po zajímavém více jak dvě minuty trvajícím intru, přišla na řadu disko grindová šou, která je po vizuální stránce od „ST“ poměrně slušně zvládnutá. Tato parta produkuje velice kontrastní hudbu, která (dovolím si tvrdit) rozdělila přihlížející návštěvníky této akce do dvou táborů. Zatímco jedni si „ST“ užívali, druzí byly jejich produkcí znechuceni. Za ty druhé se projevil jeden z přihlížejících vrhnutím půl litru piva po kapele a se slovy: jděte se vysrat, opustil klub. Ještě, že se v Tyjátru čepuje pivo do plastových kelímků. Ač věřím, že tato kapela své fanoušky má a další postupně přibudou, za sebe musím říci, že mě ničím (po hudební stránce) neoslovila.

O závěr večera se postarala ostravská death thrashová formace „Nahum“, která do Svitav přivezla loňské debutové album „The Gates Are Open“ (recenze). Tato parta své vystoupení zahájila úvodní skladbou „Worldwide Screaming“ kdy při jejím půl minutovém úvodu byl vypuštěn mezi kapelu dým a zpěvák se s publikem přivítal s navléklou plynovou maskou. Poté již začali death metalové orgie. Ostravští Nahum hrají death metal propěchovaný thrash metalem, který je při svém melodickém pojetí při živém vystoupení přímo gurmánský zážitek. Příznivci (nejen) death metalu si tak vychutnali skladby jako „Sons of God“ nebo „Heart and Mind“. Poslechnout si mohli také zbrusu novou skladbu nesoucí název „Rotten Lies“, která se objeví na následujícím novém albu. Nahum své vystoupení zakončili přídavkem, a to skladbou „The Vision Of Apocalypse“, ke které je natočeno i hudební video. Prozradím, že tato parta připravuje zbrusu nové video a to ke skladbě „Room 101“.
Akce v Tyjátru skončila něco po druhé hodině ranní. S velice příjemnými celkovými pocity z této akce musel odcházet snad každý zúčastněný fanoušek tvrdé metalové hudby. Kapely předvedli výborné výkony a ti z vás, kteří dorazit mohli a nepřišli, opravdu zaváhali. Jelikož trio Bowel Fuck, DMC a Nahum, na které jsme psali na „criticmusic“ recenze, mám naposlouchány, mohu s čistým svědomím říci, že tyto party své již tak velice zdařilé alba na živo ještě převýšili. Klobouk dolů pánové.